artykuł nr 1

Zarządzenie Nr 11 z dnia 19 stycznia 2021 r.

Zarządzenie Nr 11/2021

Prezydenta – Szefa OC Miasta Piotrkowa Trybunalskiego

z dnia 19 stycznia 2021 roku

 

w sprawie przeprowadzenia próbnej ewakuacji w wybranych piotrkowskich placówkach oświatowych.

 

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 14 i art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2020 r., poz. 713 t.j.) oraz § 3 pkt 8 i § 4 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 roku w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin (Dz. U. z 2002 r. Nr 96, poz. 850), zarządzam co następuje:

 

§ 1

1. Przeprowadzić od kwietnia do października 2021 roku próbną ewakuację dzieci, młodzieży i personelu w wybranych placówkach oświatowych na terenie miasta Piotrkowa Trybunalskiego (wykaz placówek oświatowych z terenu miasta Piotrkowa Trybunalskiego stanowi załącznik Nr 1 do niniejszego zarządzenia).

2. Proces masowego przemieszczania całego stanu osobowego placówki oświatowej, winien mieć charakter ewakuacji pierwszego stopnia (określenie ewakuacji zgodne z nazewnictwem zawartym w instrukcji z października 2008 r. w sprawie zasad ewakuacji ludności, zwierząt i mienia na wypadek masowego zagrożenia).

§ 2

Ewakuację należy traktować jako ćwiczenie praktyczne, pozwalające wyrobić i utrwalić nawyki reagowania, postępowania i działania ludzi na wypadek wystąpienia realnego zagrożenia. Ponadto pozwoli ono przedstawicielom wybranych jednostek współuczestniczących w ćwiczeniu dokonać oceny stopnia gotowości placówki oświatowej w zakresie realizacji tegoż przedsięwzięcia, a także umożliwi sprawdzenie realizacji całokształtu spraw związanych z planowaniem, przygotowaniem i kierowaniem działań z zakresu ewakuacji w danej szkole/przedszkolu.

§ 3

1. Na kierownika ćwiczenia wyznaczam Kierownika Referatu Zarządzania Kryzysowego i Obrony Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
2. Osobie wymienionej w ust. 1 powierzam nadzór i kontrolę nad przebiegiem ewakuacji.

3. Do dokonania analizy i oceny przeprowadzonego ćwiczenia wyznaczam p. Renatę Nowak z Ref. Zarz. Kryzysowego i Obrony i p. Pawła Gemla – głównego specjalistę ds. BHP i p.poż. z Referatu Administracji i Majątku Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego (analiza i ocena ćwiczenia musi być uzgodniona z przedstawicielami wszystkich podmiotów współdziałających tj. z Referatem Edukacji UM Piotrkowa Trybunalskiego, Komendą Miejską Policji w Piotrkowie Trybunalskim, KM PSP w Piotrkowie Trybunalskim, piotrkowską Strażą Miejską).

§ 4

1. Jako jednostki współuczestniczące i nadzorujące proces ewakuacji wskazuję:

- KMP w Piotrkowie Trybunalskim

- KM PSP w Piotrkowie Trybunalskim

- Straż Miejska w Piotrkowie Trybunalskim

- Referat Administracji i Majątku UM Piotrkowa Trybunalskiego

- Referat Edukacji UM Piotrkowa Trybunalskiego

2. Przedstawiciele ww. jednostek będą pełnić funkcję obserwatorów ćwiczenia.

§ 5

1. Datę przeprowadzenia ewakuacji pierwszego stopnia w poszczególnych placówkach oświatowych, określi Kierownik Referatu ZKiO Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

2. Osoba, o której mowa w ust.1, zawiadomi przedstawicieli jednostek współuczestniczących, wymienionych w § 4 niniejszego Zarządzenia, o terminie i czasie rozpoczęcia ewakuacji w wybranej placówce oświatowej.

§ 6

Dyrektorzy piotrkowskich placówek oświatowych biorący udział w ćwiczeniu:

1) przygotują podległe stany osobowe do ćwiczenia (tj. grono nauczycielskie, pracowników świetlicy, biblioteki, pracowników administracji, personel pomocniczy: woźne, obsługę kuchni);

2) zapewnią bezpieczeństwo ćwiczącym i pełną realizację stawianego zadania tj. sprawne i szybkie przeprowadzenie ewakuacji.

§ 7

Wytypowany przez Kierownika Referatu Zarządzania Kryzysowego i Obrony pracownik Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, wyda na podstawie upoważnienia Szefa OC miasta Piotrkowa Trybunalskiego, polecenie rozpoczęcia ewakuacji próbnej w każdej placówce oświatowej.

§ 8

Dyrektorzy placówek oświatowych, po dotarciu do określonej jednostki pracownika Urzędu Miasta, o którym mowa w § 7, weryfikują jego tożsamość w oparciu o dowód osobisty oraz łączą się telefonicznie z Referatem Edukacji UM Piotrkowa Trybunalskiego, celem podania godziny rozpoczęcia ewakuacji całego stanu osobowego szkoły/przedszkola.

§ 9

Zadania przedstawiciela Referatu Administracji i Majątku oraz Referatu Zarządzania Kryzysowego i Obrony UM Piotrkowa Trybunalskiego, na podstawie których dokona on analizy i oceny ćwiczenia z zakresu organizacji, prowadzenia i przebiegu ewakuacji:

1) rejestracja czasu rozpoczęcia ewakuacji (określenie godziny);

2) opisanie metody ogłoszenia alarmu i sposobu uruchamiania podstawowych procedur ewakuacyjnych w poszczególnej placówce;

3) nadzorowanie przebiegu osiągania stopnia gotowości do ewakuacji (ćwiczenia);

4) ocena przebiegu ewakuacji, z uwzględnieniem panujących warunków, określeniem ilości ewakuowanych osób, sposobu zabezpieczenia poszczególnych pomieszczeń placówki (w tym m.in.: pracowni chemicznej, fizycznej, szatni, stołówki, pokoju nauczycielskiego, biblioteki);

5) sprawdzenie, czy wystąpiła sprawność regulacji ruchu, a także czy utrzymano minimum porządku i ładu w czasie prowadzonej ewakuacji (zwrócenie uwagi na utrzymanie dyscypliny i spokoju, przeciwdziałaniu panice);

6) krótki opis procedur dot. przestrzegania zasad z zakresu ochrony mienia pozostawionego na terenie ewakuowanej placówki oraz wykorzystania sił i środków przeznaczonych do zapewnienia prawidłowego przebiegu ewakuacji;

7) prowadzenie na bieżąco roboczej dokumentacji z przebiegu ewakuacji;

8) opracowanie krótkiego sprawozdania-informacji z przygotowania (organizacji), przebiegu i zakończenia ewakuacji pierwszego stopnia w określonej placówce oświatowej;

9) sprawdzenie, czy dana placówka oświatowa posiada wywieszone w widocznym miejscu (np. na korytarzach) tablice dotyczące rodzaju alarmów, treści komunikatów ostrzegawczych i sygnałów alarmowych oraz rozmieszczone strzałki kierunkowe (wskazujące kierunek drogi komunikacji ogólnej na wypadek zorganizowania i przeprowadzenia ewakuacji).

§ 10

1. Przedstawicieli jednostek współuczestniczących, o których mowa w § 4 ust. 1, pełniących funkcję obserwatorów ćwiczenia, zobowiązuję do rzetelnego spisywania uwag i spostrzeżeń w odniesieniu do prowadzonej ewakuacji, ze wskazaniem niedociągnięć i uchybień, a także zaznaczenia elementów zasługujących na ich popularyzację i naśladownictwo.

2. Informacje powyższe winny zostać przekazane słownie lub na piśmie przez obserwatorów ćwiczenia do Kierownika Referatu ZKiO UM Piotrkowa Trybunalskiego, w terminie 14 dni od dnia przeprowadzenia ewakuacji w poszczególnej placówce oświatowej.

3. Informacje, o których mowa w ust. 2, zostaną wykorzystane przy opracowaniu analizy i oceny ćwiczenia przeprowadzonego w wybranych placówkach oświatowych.

§ 11

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do dnia 31 października 2021 roku

 

Podpisał:

Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego

Krzysztof Chojniak

dokument podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym